EDERSON

İNOVATİF, DÜNYA STANDARTLARINDA BİR KALECİ…

Ederson, dünya futbolunun en parlak genç kaleci yeteneklerinden biri olarak ün kazanarak 1 Temmuz 2017’de City’ye katıldı.

Ederson Santana de Moraes olarak doğan Ederson, gençlik kariyerine doğduğu Brezilya’da São Paulo FC ile başladı, ardından 16 yaşında Avrupa’ya geçerek Benfica ile anlaştı.

Profesyonel kariyerine başladığı yer Portekiz’di, başlangıçta ikinci lig ekibi Ribeirão ile, buradaki performansı onu Primeira Liga ekibi Rio Ave’ye taşıdı.

Üç yıllık bir süre boyunca tüm yarışmalarda 63 maç oynadı ve ününü o kadar artırdı ki Benfica onu 2015 yılında tekrar Stadium of Light’a geri getirdi.

Ederson’un Lizbon’daki ikinci dönemi B takımında başladı, önceki Brezilya’nın birinci tercihi Julio Cesar’ın yedeği olarak, ancak 2016/17 sezonunda compatrioti yerine geçti ve Kartallar’a ligin ve kupa dublesini kazandırdı.

Mükemmel refleks kurtarışları üretme alışkanlığı ve olağanüstü dağıtım yetenekleri ile Pep Guardiola, o zamanlar 23 yaşında olan Ederson’u 2017 yazında transfer etti.

Altı yıllık bir sözleşme imzaladı ve üç ay sonra, Ekim 2017’de, Brezilya için bir dünya kupası eleme maçında 3-0’lık Şili galibiyetiyle kariyerinin ilk uluslararası maçına çıktı.

Ederson, City ile muhteşem bir ilk sezon geçirdi ve Premier Lig zaferinin vazgeçilmez bir parçası olarak 16 maçta gol yemedi.

Performansı ona PFA Genç Oyuncu adaylığı kazandırdı ve 2018 Dünya Kupası için Brezilya kadrosuna seçildi.

Mayıs 2018’de, onu 2025 yılına kadar kulübe bağlayan yeni bir anlaşma imzaladı ve 2018/19’da da etkileyici bir performans sergiledi.

Yirmi temiz sayfa, onu PFA Yılın Takımı’na seçilmesine neden oldu, aynı zamanda Carabao Kupası’nı kaldırmak için City’nin Chelsea’yı penaltı atışlarıyla yendiği maçta bir penaltı kurtardı.

Ederson’un muhteşem top kullanma yeteneği, bazı vuruşlarının sahadaki diğer kalecinin aksine çok uzaklara gitmesi, Etihad Stadyumu’nda büyük bir beğeni topladı ve Mayıs 2018’de Guinness Dünya Rekoru’nu en uzun düşme vuruşuyla kırdı, 75.35 metre kaydetti.

Ederson, şüphesiz ki Premier Lig için bir öncüdür.

Onun gelişiyle birlikte, bu ülkedeki kalecilerin çoğu oyun tarzlarını değiştirdi ve geriye doğru oynamanın vurgusu şimdi İngiltere’deki birçok takım için yaygın hale geldi.

Bu, teknik, kontrol ve dağıtımın tümünün üst düzey bir kaleci için ana unsurlar olduğu anlamına gelir – ancak olağanüstü refleksler, çeviklik ve ceza sahasını yönetme yeteneği hala önemlidir.

Ederson, 2019/20 Altın Eldiven ödülünü en fazla Premier Lig temiz sayfalarıyla kazandı.

O, aynı zamanda 2020/21 Premier Lig şampiyonu ve Carabao Kupası’nı kazanan City tarafının önemli bir üyesiydi.

Tüm yarışmalarda 47 maç oynadı ve yine en fazla Premier Lig gol yemeden kazanan Altın Eldiven ödülünü kazandı.

Premier Lig’in yanı sıra dünya futbolunun en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilen yetenekli ve zeki Ederson, Pep Guardiola’nın City için vazgeçilmez bir parçasıdır.

Ederson, 2021/22’de de Altın Eldiven’i kazandı ve ödülü Liverpool’un Alisson Becker ile paylaştı, her iki oyuncu da 20 gol yemeden kapattı.

Ederson, 2022/23 sezonuna iyi bir başlangıç yaparak, aynı zamanda 2022 Katar’daki Dünya Kupası finallerinde Brezilya kadrosunun bir parçasıydı.

Mart 2023’teki Newcastle United’a karşı 2-0’lık galibiyetin ardından 17. temiz sayfaya ulaşan, Premier Lig’de 100 temiz sayfaya ulaşan 17. kaleci oldu.

Ancak, bu başarıyı sadece 208 maçta elde ederek, bu dönüm noktasına en hızlı ulaşan üçüncü oyuncu oldu.

Onun önündeki deneyimli ikili Petr Cech birinci sırada ve Pepe Reina ikinci sırada yer alıyor, ikisi de sırasıyla 180 ve 198 maçta bu başarıya ulaştı.

Ederson, 2022/23 kampanyasının sonlarına doğru City’nin savunma sistemine kritik bir ses olarak devam etti ve üçüncü ardışık Premier Lig şampiyonluğunu kazanmamıza yardımcı oldu.

Ve Brezilyalı, Haziran 2023’te FA Cup şampiyonları ilan edilen kadroda yer aldı.

Ve onun Şampiyonlar Ligi finalindeki rolünü önemsiz olarak tanımlamak hafif kalır.