SCOTT CARSON

İngiltere eski milli kalecisi Scott Carson, 2023 Mayıs’ında kulüpte bir yıl daha sözleşme uzattı ve yazın 2024’e kadar kulüpte kalmayı kabul etti.

Scott Carson, başlangıçta 2019 Ağustos transfer penceresinin son gününde bir sezonluk kiralama anlaşmasıyla geldikten sonra, Eylül 2020’de Manchester City ile bir başka sezonluk kiralama anlaşması imzaladı.

Kariyerine Leeds United’da başlayan Carson, 2005 yılı Ocak ayında Rafael Benitez’in Liverpool’una katıldı ve Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin ilk maçında Juventus’a karşı sahaya çıktı.

Sheffield Wednesday, Charlton Athletic ve Aston Villa’da geçirdiği kiralık dönemler, performansları sayesinde Carson’a 2006 Dünya Kupası’nda İngiltere kadrosunda yer bulmasını sağladı ve 2008’de Tony Mowbray’in West Brom takımına kalıcı bir transfer yapmasına neden oldu.

Baggies’de geçirdiği üç başarılı yılın ardından Carson, 2011’de Türkiye’ye taşınarak Bursaspor’a katıldı.

Türk Süper Lig’deki performansları aynı zamanda kalecinin İngiltere milli takımına tekrar çağrılmasını sağladı ve Kasım 2011’de İsveç’e karşı oynanan bir hazırlık maçının ikinci yarısında Joe Hart’ın yerine geçti.

Carson, 2013 yılında İngiltere’ye dönerek Wigan Athletic’e katıldı ve iki yıl sonra Derby County’e geçiş yaptı.

2018/19 sezonunda Rams, Aston Villa’ya play-off finalinde kaybederken Carson 30 kez sahaya çıktı.

Carson, 2019 Ağustos’unda başladığı kiralama sürecini 2020 Eylül’ünde bir sezon daha uzatmasının ardından City’ye katıldı ve 2020/21 sezonunun sonlarına doğru Newcastle deplasmanında City formasıyla ilk maçına çıktı. 2021/22 sezonunda Ederson’un yerine geçerek Sporting Lizbon ile 0-0 berabere tamamlanan maçta sahaya çıktı.

O zamandan beri Carson, Guardiola’nın ekibinin değerli bir üyesi ve sesi olarak kalmış ve et impressionnant geçmişi, 2022/23 kampanyası boyunca Ederson ve Stefan Ortega Moreno ile deneyimini paylaşmasına izin vermiştir.

Carson, 2023 Mayıs’ında üçüncü üst üste Premier Lig şampiyonu olan City takımının bir parçasıydı ve aynı zamanda 2023 Haziran’ında FA Cup zaferinin bir parçasıydı.

Ve üzerine koyarak, Şampiyonlar Ligi finalinde Inter’i 1-0 yenerek tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmayı başaran Pep Guardiola’nın Üçlü kazanan ekibinin bir parçasıydı.

2023/24 sezonuna devam eden başarıda Carson, UEFA Süper Kupa’yı kazanarak kulüp tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonluğunu kazanan Guardiola’nın ekibinin bir parçasıydı.